تک فوری
تکنولوژی فوری
تکنولوژی فوری
  • کد خبر: 417
  • گروه : تکنولوژی
  • تاریخ انتشار: 23rd می 2019
شرکت گوگل به تازگی اعلام کرده است که رمزعبور تجاری کاربران G Suite به مدت ۱۴ سال در فرمت متن ساده ذخیره می‌شدند.

امنیت یک حساب کاربری را قدرت رمز عبور آن تعیین می‌کند. اگر شما از رمز عبوری مانند “۱۲۳۴۵۶” استفاده کنید برای ورود به حساب کاربریتان نیازی به هکر نیست. البته نه تنها رمز عبور شما باید قوی باشد بلکه باید در مکانی امن ذخیره شود تا به دست سودجویان نیفتد. اگر شرکتی رمز عبور کاربران خود را به درستی و در جایی امن ذخیره نکند هر کسی می‌تواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد و وارد حساب کاربری افراد مختلف شود.

شما قاعدتا این گونه فکر می‌کنید که شرکتی به بزرگی گوگل حتما برای محافظت کردن از رمز عبور کاربرانش از روش‌های فوق پیشرفته و ایمن استفاده می‌کند. زیرا با این کار باعث می‌شود هیچکس نتواند از کاربران او سو استفاده کند. اما متاسفانه باید بگوییم که اشتباه می‌کنید. چندی پیش گوگل خود افشا کردن که برخی از کلمات عبور کاربران G Suite به طور تصادفی در فرمت متن ساده ذخیره می‌شوند، این بدین معناست که شما حتی به ابزار خاصی نیاز ندارید که آن‌ها را بخوانید.

 

مسئله‌ای که این مشکل را بزرگ‌تر و بدتر از قبل می‌کند این است که این اتفاق در سال ۲۰۰۵ رخ داده بود و گوگل در ژانویه ۲۰۱۹ آن را متوجه شده است. البته گوگل اعلام کرده درست است که این رمز‌ها در یک فایل متنی ساده قرار دارند، اما آن‌ها پشت یک زیرساخت رمزگذاری شده نگه داشته می‌شدند، این بدان معناست که این رمز‌ها هنوز هم تا حدودی ایمن هستند. باید این مسئله را هم در نظر گرفت که هر کس بتواند رمز اصلی بخش که گوگل آن را “زیرساخت رمزگذاری شده ” می‌نامد، پیدا کند می‌تواند به همه رمز‌ها دسترسی پیدا کند.

 

گوگل گفته است که این مشکل پس از پیدا شدن، حل شده است. همچنین این شرکت ادعا می‌کند هنوز شواهدی مبنی بر سو استفاده شخص یا اشخاصی از رمز عبور کاربران پیدا نشده است. برای ایمنی بیشتر کاربران گوگل به افرادی که از G Suite استفاده می‌کنند توصیه کرده است که رمز‌های عبور خود را تغییر دهند. این اولین بار نیست که یک شرکت گذرواژه‌های کاربران خود را در مکانی ناامن ذخیره کرده است. پیش از این، گزارش شده بود که فیسبوک نیز میلیون‌ها کلمه عبور کاربران اینستاگرام را در متن ساده ذخیره کرده است.

منبع: خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.