تک فوری
تکنولوژی فوری
تکنولوژی فوری
کوآلکام موظف شد طبق قرارداد رسمی همکاری با اپل چندین سال پردازنده‌های این شرکت را تأمین کند.

 

ماه گذشته، اپل و کوآلکام صحبت‌های همکاری با یکدیگر را آغاز کردند تا بتوانند در ازای پرداخت و دریافت چند میلیارد دلاری با هم در تولید پردازنده‌های تلفن همراه همکاری کنند، خبرهای غافلگیرکننده‌ای هم به گوش رسید. پشت پرده، اپل و کوآلکام در حال مذاکره بودند و در نهایت هم به توافق رسیدند. اپل در ازای توافق با کوآلکام متعهد شد که ۴.۵ تا ۴.۷ میلیارد دلار به شرکت سازنده تراشه‌های پردازنده پرداخت کند و در عوض، حق اختراع شش ساله و دریافت چند ساله تراشه پردازنده از کوآلکام را دریافت کرد.

این راز بر هیچکس پوشیده نبود که اپل مدت‌ها به دنبال شرکتی بوده است تا بتواند برای آن‌ها مودم‌های ۵G بسازد و این انتظار را نداشت که اینتل زودتر از دیگر شرکت‌ها اولین مودم‌های ۵G را راهی بازارهای جهان کند. در دادگاهی هم که برای رسیدگی به شکایت اینتل از اپل برپا شده بود، مشخص شد که این شرکت در حال گفتگو با سامسونگ و مدیاتک بوده است تا بتواند منبع مودم‌های ۵G خود را پیدا کند. با این وجود بعد از اینکه اینتل اعلام کرد مودم‌های ۵G را در نیمه دوم سال میلادی برای اپل آماده می‌کند، اپل هنوز بر این اصرار بود تا با کوآلکام قرارداد امضا کند. ساعت‌ها پس از اعلام همکاری دو شرکت اپل و کوآلکام، اینتل گفت که تمایل ندارد تراشه‌های مجهز به مودم ۵G را تولید کند.

 

بر اساس تحلیل‌های یک تحلیلگر اقتصادی، اپل قرار است به ازای فروش هر آیفون مجهز به تراشه مودم ۵G مبلغ ۹ دلار را به شرکت کوآلکام بدهد. شرایط این قرارداد به صورت آشکار منافع زیادی برای کوآلکام خواهد داشت و سود هنگفتی برای آن به بار خواهد آورد. بر اساس گزارش NBC، مدیرعامل شرکت کوآلکام چیزی حدود ۴۰ هزار و ۷۹۴ سهم از این شرکت را خریداری کرده است که در حال حاضر ۳.۵ میلیون دلار ارزش دارد. بدین ترتیب، می‌توان آشکارا درک کرد که چرا این قرارداد برای شرکت کوآلکام مهم است.

منبع:خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.