تک فوری
تکنولوژی فوری
تکنولوژی فوری
شرکتی استرالیایی ادعای توسعه‌ی فناوری پیشرفته‌ای را کرده است که با استفاده از آن و بدون نیاز به حرارت، ماندگاری شیر تا سه ماه افزایش پیدا می‌کند.

 

نِیترو، نام شرکتی استرالیایی است که ادعا می‌کند به تکنیک پیشرفته‌ای در زمینه‌ی فرآوری شیر دست یافته که بدون استفاده از حرارت، درمقایسه با روش پاستوریزاسیون، پاتوژن‌های بیشتری را از شیر حذف کرده و شیری را به‌جای می‌گذارد که تا ۹۰ روز در یخچال قابل نگه‌داری است. شرکت مذکور قصد دارد این شیر را روانه‌ی بازارهایی کند که در حال حاضر متکی به محصولات فرادما هستند.

تا زمان کشف و رواج روش پاستوریزاسیون شیر، درواقع بیشتر محصولات غذایی رایج مورد استفاده بسیار خطرناک بودند. این غذاها معمولا همراه‌با میکروب‌های مضر بسته‌بندی می‌شدند تا اینکه فرآوری پاستوریزاسیون یعنی حرارت دادن آهسته‌ی محصول در ۶۰ درجه‌ی سانتیگراد و به مدت ۲۰ دقیقه کشف شد (اوایل قرن بیستم)؛ روشی که قادر است عمده‌ی آلودگی‌های میکروبی مرگ‌بار را از بین ببرد و ماندگاری آن را چند هفته افزایش دهد.

در دهه‌ی ۱۹۶۰، تکنیک‌های تهاجمی‌تر فرآوری شیر مانند روش فرادما توسعه داده شد و در ترکیب با تکنیک‌های بسته‌بندی استریل موجب شد که بدون نیاز به یخچال بتوان شیر را به مدت ۹ ماه نگه‌داری کرد. اگرچه شیر فرادما برای بسیاری از افراد محصولی مناسب و راحت است ولی طعم آن کاملا با شیر تازه متفاوت بوده و فرآوری پاستوریزاسیون شدیدتر موجب تغییر ساختار پروتئین‌های شیر می‌شود و محتوای تغذیه‌ای آن را کاهش می‌دهد. هنوز هم در ارتباط با مزایا و معایب مصرف شیرهای پاستوریزه یا خام مباحثی وجود دارد. از یک طرف بار میکروبی شیر خام موجب نگرانی از مصرف این محصول می‌شود و از طرف دیگر کاهش ارزش تغذیه‌ای شیر پاستوریزه نقطه ضعفی برای روش پاستوریزاسیون محسوب می‌شود.

عجیب‌تر اینکه نیترو می‌گوید این شیر را می‌توان به‌مدت ۶۰ تا ۹۰ روز در یخچال نگه‌داری کرد؛ درحالی که روش پاستوریزاسیون معمولی طول عمر نگه‌داری شیر را فقط ۲ تا ۳ هفته افزایش می‌دهد. جزئیات این فرآوری هنوز اعلام نشده است. جف هاستینگز مدیر اجرایی شرکت در مصاحبه‌ای گفته است که در این فرآوری از مجموعه‌ای از تکنولوژی‌های موجود استفاده می‌شود. اینکه این تکنولوژی‌ها دقیقا کدام هستند نیز آشکار نیست اما ممکن است شامل نوآوری مهم پیشین این شرکت در زمینه‌ی ساخت ماشینی باشد که از فشار هوا برای جلوگیری از قهوه‌ای شدن برش‌های آووکادو و حذف هرگونه پاتوژنی استفاده می‌کند که طی فرآوری برش وارد میوه وارد می‌شود.

در سال ۲۰۱۶، شرکت استرالیایی دیگری به نام Made by Cow، یک رویکرد فشار سرد را برای فرآوری شیر معرفی کرد. ادعا شده بود که این فرآوری به اندازه‌ی پاستوریزاسیون گرمایی ایمن بوده و محصول نهایی ازنظر بافت و محتوای غذایی به شیر خام نزدیک‌تر است. محصول این شرکت به آن اندازه‌ای که شرکت نیترو ادعا می‌کند، قابل نگه‌داری نیست.

هاستینگز با وجود ادعای بلندپروازانه و توضیح مبهم فرآوری می‌گوید که شرکت او در رابطه با این روش بیش از دو سال است که با دانشمندانی مستقل و سازمان‌های نظارتی استرالیا کار می‌کند. یک سازمان دولتی استرالیا که استانداردهای ایمنی را تحت نظارت دارد، ادعاهای نیترو را تأیید کرده و می‌گوید این فرآوری معادل یا حتی بهتر از پاستوریزاسیون است. هدف نخست این شرکت صادرات شیر استرالیا به سرزمین‌های جدید است. ماندگاری بیشتر شیر نیترو امکان حمل‌و‌نقل مقرون‌به‌صرفه‌تر شیر تازه را به کشورهایی مهیا می‌کند که فقط به محصولات فرآوری‌شده فرادما یا شیر گران حمل‌ونقل‌شده با هواپیما دسترسی دارند.

منبع:زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.